روستای کندوان معجزه ای طبیعی در دل صخره های آتشفشانی

روستای کندوان یکی از ۳ روستای صخره ای جهان است که تنها سازه این دهکده را سنگ ها تشکیل می دهند. خانه ها هرمی شکل هستند و برای دام ها نیز حفره هایی در سنگ ها بنا شده است.

گردآوری – نبض ما

روستای کندوان در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی تبریز، یکی از روستاهای دهستان سهند می باشد که در ۱۸ کیلومتری جنوب اسکو، در دامنه سرسبز سلطان داغی واقع شده است. آن چه به روستای کندوان هویت باستانی داده وجود ۱۱۷ خانوار و منزل مسکونی در درون توده های مخروطی و هرمی شکل صخره ای است. مردم روستای کندوان داخل این توده ها برای خود خانه مسکونی، آغل، انبار و کارگاه ایجاد کرده اند.

kandovan-7

kandovan-hotel3

روستای کندوان ، روستایی بی نظیر

معماری صخره ای، حاکی از صحنه های مبارزه و جدال انسان با طبیعت و در خدمت گرفتن صخره های طبیعی است. در معماری معمولی، به وسیله مصالح ساختمانی گچ، آهک و خشت، هیئت اصلی بنا را به وجود می آورند، در صورتی که در معماری صخره‏ای فضای مورد نظر در درون توده سنگ هویدا می گردد و سنگ، مانند کالبدی، قشری مستحکم در اطراف این فضا ایجاد می کند. لذا این صخره های کله قندی و غارهای دست کن توسط انسان که به عنوان خانه های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد.معماری روستای کندوان یکی از شگفت انگیزترین روستاهای صخره ای جهان را پدید آورده است.

141001101801-iran-amazing-places-4-horizontal-large-gallery

روستای کندوان یکی از ۳ روستای صخره ای جهان است که موجب جذابیت بی نظیر آن شده است. ولی معماری صخره ای از نوع روستای کندوان فقط در یک منطقه دیگر در روی زمین ایجاد شده و آن در دره زیبای گورمه ترکیه است. البته وسعت منطقه معمای صخره ای در دره گورمه در حدود ۱۵ الی ۲۰ برابر روستای کندوان آذربایجان شرقی است. آثار معماری صخره ای در اغلب نقاط جهان به چشم می خورد اما معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی آن یک استثنا در دنیا به حساب می آید. چرا که دیگر در ترکیه و آمریکا کسی در کاپادوکیه و داکوتا زندگی نمی کند.

37945xcitefun-kandovan-11

کران هایی از جنس گدازه

در اثر فعل و انفعالات آتشفشانی کوه های سهند ده ها کران چندتایی، جفتی، تکی، مخروطی شکل و دوک مانند به وجود آمده اند که یکی از بهترین مناظر طبیعی ایران را مجسم ساخته است. از دهانه های آتشفشان سهند و دیگر کوه های آتشفشانی اطراف، طی هزاران سال، مواد مذاب بیرون می جهیده است. این گدازه ها در طی قرون متمادی روی هم انباشته و به تدریج بر روی آنها پوسته ای از سنگ ایجاد گردیده است. توده ها و گدازه های مذاب آتشفشانی به وسیله باد و بوران طی هزاران سال متمادی تغییر شکل داده و به فرم کران در آمده است. به تدریج قسمت های کمتر سخت کران ها ریخته و قسمت های سخت‏تر باقی مانده و وضعیت کنونی را که بیشتر به معجزه طبیعی شباهت دارد ایجاد نموده است.

kandovan-iran

معماری خانه های روستای کندوان

شیوه بنای خانه های  روستای کندوان از نوع معماری صخره ای و به شکل مخروطی یا کله قندی می باشد. برخی از باستان شناسان قدمت روستای کندوان را به دوره های پیش از اسلام نسبت می دهند. در دل این تپه های بلند که ارتفاع بعضی از آنها به ۴۰ متر می رسد صدها آغل، انبار و اتاقک حفر شده که بسیار دیدنی است. همچنین آب معدنی گوارایی از دل یکی از تپه های  روستای کندوان می جوشد که از شهرت فراوانی برخوردار است و برای امراض کلیوی بسیار مفید تشخیص داده شده است.

tour-kandovan-iran

روستای کندوان دارای مسجد، حمام، مدرسه و آسیا می باشد که کران مسجد یکی از بزرگترین کران های روستا را تشکیل داده است. به دلیل  شکل مخروطی خاص، اغلب کران های دارای طبقات مختلف، از داخل با یکدیگر ارتباط ندارند. کران ها عموما دارای دو طبقه بوده و در بعضی موارد سه و حتی چهار طبقه نیز در آنها ایجاد کرده اند.

iran_17ارتباط طبقات بالایی کرانها با خارج، از طریق پلکان های بسیار زیبایی از بدنه خود کران تامین گشته است.در عموم خانه های روستای کندوان طبقه هم کف، اکثرا اصطبل بوده و طبقات دوم و سوم و چهارم به عنوان سکونت گاه استفاده می شود. در بعضی موارد در روستای کندوان از طبقه چهارم به عنوان انبار نیز استفاده کرده اند. به خاطر قطر و ضخامت زیاد کران ها، ایجاد نورگیر در طبقات پایین کار بسیار مشکلی است، بدین مناسبت نورگیرها اغلب در طبقات بالا واقع شده اند. جنس پنجره ها از چوب بوده اغلب به شکل شطرنجی و در آنها قطعات کوچک شیشه تعبیه شده است.

kandovan-iran-cave-houses

روستای کندوان به سبب ویژگی معماری صخره ای و بافت مخصوص آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

روستای کندوان معجزه ای طبیعی در دل صخره های آتشفشانی

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید