جدی گرفتن تغییر شکل ساختار پا

یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی گفت: تغییر شکل ساختار پا قابل اصلاح است، اگر اصلاح نشود می تواند به آرتروز  مفاصل به صورت زودرس منجر شود.

به گزارش نبض ما، دکتر علی پناهی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در گفت و گو با برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه آرتروز یعنی استئوآرتریت مفاصل و تخریب سطوح مفصلی، درباره عوامل زمینه ساز آرتروز مفاصل گفت: به طور معمول، آرتروز با افزایش سن اتفاق می افتد و در ۶۰ درصد افراد بالای ۶۵ سال، این مساله مشاهده می شود یعنی مساله سن، ابتدایی ترین عامل آرتروز است.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اظهارکرد: تغییر شکل ساختار پا مانند پای پرانتزی، زانو ضربدری و کف پای صاف که هر کدام از این موارد قابل اصلاح است، اگر اصلاح نشود می تواند به آرتروز زودرس مفصل منجر شود.

عوامل موثر بر آرتروز

وی ادامه داد: سایر عوامل که آرتروز مفاصل را جلو یا عقب می اندازد، عبارتند از: ژنتیک (برخی خانواده ها تا ۸۰ سالگی هم آرتروز ندارند و برخی افراد در ۳۵ ـ ۳۰ سالگی آرتروز شدید دارند)، اختلالات هورمونی و ضربه، از عوامل زمینه ساز آرتروز است.

پناهی با بیان اینکه مستعدترین مفصل، مفصل زانو است چون وزن بدن روی مفصل زانو فشار وارد می کند، گفت: اگر سیکل های قاعدگی در خانم ها دچار اختلال شود، احتمال آرتروز مفاصل بیشتر می شود. البته از سایر عوامل زمینه ساز آرتروز مفاصل می توان به سابقه ضربه اشاره کرد. مفصل آسیب دیده در اثر ضربه مستعد آرتروز می شود چرا که ضربه می تواند به تمام اجزای مفصل آسیب برساند.

وی افزود: تغییر شکل ساختار پا مانند پای پرانتزی، زانو ضربدری و کف پای صاف که هر کدام از این موارد قابل اصلاح است، اگر اصلاح نشود می تواند به آرتروز زودرس مفصل منجر شود.

این متخصص طب فیزیکی در پاسخ به این سوال که یا نوع تغذیه آرتروز مفاصل را تشدید می کند؟، اظهارداشت: بله، به عنوان مثال مصرف سدیم و نمک آرتروز مفاصل را تشدید می کند؛که در درمان آرتروز اگر مساله ژنتیک و نژاد را کنار بگذاریم، مابقی حدوده ۵۰ ـ ۴۰ درصد است که می توان اصلاح کرد.

وی با تاکید بر اینکه در تسکین درد آرتروز، استامینوفن موثر است، نه ایبوپروفن، گفت: پمادهای موضعی هم موثر است. البته مصرف داروهای خوراکی و غضروف ساز، تاثیرش کمتر از ۵ درصد است. پناهی در پایان خاطرنشان کرد: این داروها در مفصل جذب نمی شوند و غضروف نمی سازند، برای دیابتی ها خطرناکند و قند خون را در افراد مستعد بالا می برند.

جدی گرفتن تغییر شکل ساختار پا

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید