کاهش درد با لیزر درمانی

لیزر در پزشکی، به جراحان این امکان را می دهد که بتوانند بسیار دقیق کار کنند. نور لیزربه دلیل قابلیت تمرکز بالا روی یک ناحیه کوچک، آسیب کمتری به بافت های اطراف می زنند.

گردآوری- نبض ما

در مقایسه با روش های معمول و قدیمی جراحی، بیمارانی که لیزر درمانی انجام می دهند درد و تورم کمتری خواهند داشت و بعد از درمان جای زخم روی پوست آن ها به جا نمی ماند. البته از سوی دیگر لیزر درمانی یک روش هزینه بر است و همچنین ممکن است بیمار به بیش از  یک جلسه ی درمانی نیاز داشته باشد.

لیزر درمانی چیست؟

لیزرتراپی یا لیزر درمانی به معنای استفاده از امواج نوری متمرکز شده برای بهبودی بیمار می باشد. نور لیزر در واقع نوع بسیار خاصی است که بر خلاف اکثر منبع های نور (که دارای طیف وسیعی از طول موج ها هستند)، دارای طول موج به خصوصی بوده و به همین خاطر می توان آن را کاملا متمرکز کرد و به صورت کانونی تابش داد. لیزر های کم توان (که با نام لیزر سرد شناخته می شوند) راهی موثر برای کاهش درد و سرعت بخشیدن به روند بهبودی در بسیاری از بیماری ها و مشکلات بالینی هستند.

بر خلاف روش های درمانی دیگر که به صورت موقتی باعث برطرف شدن علائم بیماری می شوند، لیزر درمانی موجب تحریک سلول های شما به بازسازی و آغاز روند طبیعی بهبودی در بدن شما می شود. بنابراین لیزرتراپی روشی برای رفع علائم آسیب دیدگی نیست بلکه روشی برای درمان اساسی آسیب دیدگی در بدن است.

امواج لیزر به بافت های عمقی بدن نفوذ می کنند، فوتون های نوری وارد بافت می شوند و توسط ماهیچه ها، تاندون ها و لیگامنت ها و مولکول های پذیرنده ی فوتون (به نام کروموفور) که در قسمت میتوکندری در غشای سلولی قرار دارند، جذب می شوند. انرژی فوتونی در سلول به انرژی شیمیایی تبدیل شده و این انرژی به صورت ATP (سوخت مورد نیاز سلول ها) جذب می شود. این مسئله باعث می شود که علاوه بر آغاز روند طبیعی بازسازی سلولی در بدن، عملکرد عادی بدن بازیابی شود، التهاب های مزمن برطرف شوند و درد بیمار تسکین پیدا کند.

لیزر درمانی چگونه انجام می شود؟

لیزر معمولا همراه با سایر تجهیزات و روش های درمانی که در توان بخشی به کار می روند، استفاده می شود. لیزری که در پزشکی کاربرد دارد به اندازه ی لیزر های به کار رفته در صنعت قوی نیست و از نوع لیزر کم توان است که در اصطلاح به آن لیزر سرد گفته می شود و می تواند به بهبودی بافت های بدن کمک کند.

فیزیوتراپیست ها به نحو موثری از لیزر درمانی برای درمان صدمات حاد و مزمن بافت های نرم بدن استفاده می کنند. برخی از این موارد عبارتند از: آسیب های تاندونی (مانند تنیس البو و کشیدگی تاندون آشیل)، روماتیسم، آرتروز مفاصل، تریگر پوینت (نقاط ماشه ای)، درد قفسه سینه، گردن درد، درد فک و بهبودی زخم ها.

درمان با لیزر سرد

لیزر سرد که توسط پزشکان مورد استفاده قرار می گیرد، به صورت یک دستگاه کوچک قابل حمل است که دسته ی آن به اندازه ی یک چراغ قوه است. سر دستگاه مستقیما روی ناحیه آسیب دیده قرار داد می شود و برای ۳۰ ثانیه تا چند دقیقه نگه داشته می شود. مدت زمان تابش لیزر به ناحیه آسیب دیده، به اندازه ی بافت آسیب دیده و شدت امواج لیزری که توسط دستگاه لیزر تنظیم شده است، بستگی دارد.

موارد استفاده از لیزر درمانی

تحقیقات نشان داده اند که لیزر درمانی می تواند موجب تسکین درد، کاهش التهاب، افزایش جریان خون، کاهش میزان تشکیل بافت اضافی در جای زخم (اصطلاحا چسبندگی بافت ها) و القای روند بازسازی سلولی و بهبودی در بدن شود. لیزرتراپی می تواند به اندازه ی داروهای ضدالتهاب، اثر ضدالتهابی داشته باشد.

برخی از موارد استفاده از لیزر را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود.

۱ ـ بهبود انواع زخم ها ( زخم های دیابتیك، زخم های بستر و… )

۲ ـ تسكین دردهای عضلانی

۳ ـ تسكین دردهای ناشی از ضربه و بعد از اعمال جراحی

۴ ـ تسكین دردهای مفصلی همچون آرتروز

۵ ـ تسكین دردهای ناشی از پیچ خوردگی ها و كشیدگی های تاندونی

۶ ـ تسكین دردهای روماتیسمی همچون آرتریت روماتوئید

۷ ـ تسكین دردهای عصبی همچون سندروم تونل مچ دستی

۸ ـ تسكین دردهای ناشی از استفاده بیش از حد اندام ها

۹ ـ درمان آسیب های ورزشی.

۱۰ ـ بازسازی عصب آسیب دیده همچون فلج عصب صورتی.

عوارض جانبی و مشكلات لیزر درمانی

از دید بسیاری از مردم حتی در این زمان لیزر چیزی جدید و خطرناك می باشد چون نمی دانند كه واقعا لیزر چیست و یا آن را با اشعه رادیواكتیو اشتباه می گیرند. استفاده از لیزر كم توان در صورتی كه به شكل اصولی و با دوز مناسب صورت گیرد فاقد عارضه جانبی می باشد و خطری نخواهد داشت.

موارد منع استفاده از لیزر

بهتر است کسانی که بیماری های زیر را دارند، از لیزر درمانی دوری کنند.

۱-در بیماران دارای پیس میكر قلبی ( Pacemaker ) لیزر نباید در روی قفسه سینه استفاده شود.

۲ ـ در خانم های حامله لیزر نباید در ناحیه شكم و ناحیه كمر و لگن استفاده شود.

۳ ـ بیماران دارای سرطان و انواع بدخیم

۴ ـ بیماران دارای تشنج یا صرع

۵ ـ كودكان در حال رشد ( در صفحات استخوانی)

منابع:

پین آکادمی، الیا اوید

کاهش درد با لیزر درمانی

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی