آرامگاهی با بیش از ۴۰۰ شاعر

مقبره الشعرای تبریز، آرامگاه تعداد زیادی از شاعران و ادیبان بزرگ کشور است که امروزه بنای یادبود زیبایی، با تاسیسات توریستی در این محل ایجاد شده است و مقبره ی شاعر نامی معاصر ایران، شهریار هم در این محل واقع شده است.

گردآوری- نبض ما

یکی از بناهای توریستی شهر تبریز که پذیرای مهمانان و گردشگران مختلف است، مقبره الشعرای تبریز می باشد.

وجه تاریخی محل

نام این قبرستان در آثار مکتوب پیش ازسده هشتم هجری به  چشم نمی خورد. کتاب لباب الالباب تألیف محمد عوفی در سال ۶۱۸ هجری که در آن شرح حالی از شاعران سده هشتم هجری همانند خاقانی و فارابی که در مقبره الشعرا مدفون اند، گنجانده شده است، نامی از این مکان به میان آورده نشده است. قدیمی ترین اشاره به این گورستان در کتاب نزهه القلوب تألیف حمدالله مستوفی در سال ۷۴۰ هجری می باشد؛ همچنین در «تاریخ گزیده مستوفی» تألیف ۷۳۰ هجری نیز به مقبره الشعرا اشاره شده است.

مقبره الشعرا در گذر زمان

مقبره الشعرا (آرامگاه شاعران) یکی از گورستان های تاریخی شهر تبریز است که در محله سرخاب واقع شده است. این مکان در گذشته با اسامی حظیره الشعرا، حظیره القضاه، قبرستان سرخاب نیز نامیده می شد اما متاسفانه گذشت روزگاران و مهم تر از آن حوادث طبیعی چون سیل و زلزله، شکل ظاهری آن را از بین برد.

پس از زمین  لرزه های سال  های ۱۱۹۳ و ۱۱۹۴ هجری قمری و متروک شدن این آرامگاه ها، و به  دلیل اهمیتی که این محل داشت به سبب مدفون  شدن بسیاری از شاعران و عارفان بزرگ در آن، در شهریورماه ۱۳۵۰ خورشیدی مسابقه  ای برای طرح یک بنای یادبود در مقبره الشعرا توسط روزنامه  های اطلاعات و کیهان و مجله یغما برگزار گردید و پس از چندی پیشنهاد “غلام رضا فرزان مهر” برگزیده شد و عملیات احداث بنای یادبود آغاز گردید. هم اکنون این بنای یادبود نماد مقبره الشعرا و یکی از نمادهای شهر تبریز محسوب می شود. هم اکنون این مجموعه فرهنگی پذیرای میهمانان و گردشگران می باشد.

مقبره الشعرا هم‌ اکنون در پیرامون تکیه حیدر در تقاطع خیابان‌ های ثقه الاسلام و عارف شهر تبریز واقع شده‌ است و در ضلع شرقی بقعه سید حمزه و مقبره قائم مقام و ملا باشی قرار دارد.

14_big

جمهوری آذربایجان در مسابقات آواز یورو ویژن ۲۰۰۹ از تصویر مقبره الشعرا به عنوان یکی از نمادهای خود استفاده کرد. این بنا نه تنها به دلیل ویژگی های معماری که دارد، بلکه به خاطر اهمیت معنوی فوق العاده ی آن، در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

شاعران مدفون در این محل

معروف ترین آرمیدگان مقبره الشعرا تبریز، آرامگاه شعرای تبریز به شرح زیر می باشند

اسدی طوسی، قطران تبریزی، مجیرالدین بیلقانی، خاقانی شیروانی، ظهیرالدین فارابی، شاپور نیشاپوری، شمس الدین سجاسی، ذوالفقار شروانی، همام تبریزی، مانی شیرازی، شکیبی تبریزی و سید محمد حسین شهریار.

pic_0106

 

آرامگاهی با بیش از ۴۰۰ شاعر
5 (100%) 2 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید