درمانی ساده برای بهبود آلرژی غذایی

دانشمندان با توسعه روشی با نام ایمنی درمانی توانسته اند واکنش های حساسیت زا یا آلرژیک را در موش ها معکوس کنند. آنها گمان می کنند می توان از این روش برای درمان آلرژی غذایی انسانی نیز استفاده کرد.

به گزارش نبض ما به نقل از سلامت آنلاین، آلرژی غذایی نوعی پاسخ سیستم ایمنی بدن است که به دنبال مصرف یک ماده ی غذایی خاص ایجاد می شود. باید بدانیم که حتی مصرف مقدار خیلی کمی از غذاهای آلرژی زا می تواند باعث بروز علائمی مثل مشکلات بلع، کهیر و ورم راه های تنفسی گردد.

روشی مبتنی بر تحریک سلول های دندریتیک

دانشمندان در یکی از دانشگاه های کانادا، روشی جدید ابداع کرده اند که با تحریک کردن تولید سلول های دندریتیک جدید (new dendritic cells) کار می کند. طی این کار، سلول ها به سلول های ایمنی دیگر علامتی می فرستند که باعث لغو واکنش های بیش از حد ایمنی می شود و در نتیجه، واکنش های آلرژیک شدید و سریع موسوم به آنافیلاکسی (anaphylaxis) رخ نمی دهد.

جان گوردون، محقق دانشگاه ساسکاچوان در کانادا گفت: «اگر ما بتوانیم به گونه ای واقعی آلرژی غذایی یا وضعیت های مشابهی همچون آسم و بیماری های خودایمنی مانند ام اس را درمان کنیم، زندگی مبتلایان به این بیماری ها را نیز می توانیم تغییر دهیم».

dt_160919_eggs_peanuts_800x600

واکنش های آلرژیک موش های آزمایشگاهی

سلول های دندریتیک به طور طبیعی در بافت هایی مشاهده می شوند که با محیط خارجی تماس دارند؛ مانند لایه خارجی پوست و پوشش داخلی بینی، ریه ها، معده و روده. گورودون و گروه تحقیقاتی او برخی از این سلول ها را از بدن موش ها استخراج کرده، با ترکیبی منحصر به فرد از پروتیین ها، اسید مرتبط با ویتامین A (که به طور طبیعی در روده انسان وجود دارد) و یک ماده غذایی حساسیت زا مثل بادام زمینی یا پروتئین موجود در سفیده تخم مرغ درآمیختند.

آنها سپس سلول های دندریت اصلاح شده را به بدن موش انتقال دادند و متوجه شدند که واکنش های آلرژیک شان به گونه ای عملی حذف شد و سلول های ایمنی حساس که پیشتر به ماده حساسیت نشان می دادند، همچون افراد سالم و بدون آلرژی حساسیتی از خود نشان ندادند.

نتایج و توضیحات بیشتر در مجله Allergy and Clinical Immunology منتشر شده و محققان ابراز امیدواری کرده اند تا سال آینده دستاوردهای خود را در انسان های دچار آلرژی غذایی نیز آزمایش کنند.

درمانی ساده برای بهبود آلرژی غذایی
5 (100%) 1 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید