مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات

 

توانبخشی بعد از عمل به اندازه خود عمل اهمیت دارد و می تواند در کاهش عوارض بعد از عمل، بهبودی علایم فرد و کیفیت زندگی او بسیار تاثیرگذار باشد. جراحی ستون فقرات هم از این قاعده مستثنی نیست.

به گزارش نبض ما و به نقل از سایت دکتر فاتح، همان طور که می دانید، علم “طب توانبخشی” از همه ابعاد، بیماران را مورد بررسی قرار می دهد و بدن بیمار را به صورت یک زنجیره بیومکانیک به هم پیوسته می بیند و در فردی که مثلا مشکل کمری دارد، دیگر قسمت های بدن که می توانند در بروز بیماری های کمر نقش داشته باشند را نیز مهم می داند و بهبود کامل را مشروط به اصلاح کلیه موارد می داند. پس به طور مثال برای بهبود کمر، درد پا، زانو، لگن، گردن و غیره همگی مهم هستند.

مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات

مراقبت هایی که برای بعد از جراحی ستون فقرات لازم است عبارتند از:

۱- زخم و پانسمان

در صورتی که زخم، ترشحات خونابه ای داشته باشد، پانسمان باید مکررا تعویض گردد. در صورتی که ترشحات بیش از دو روز ادامه پیدا کند باید به جراح اطلاع داده شود. در صورت استفاده از نخ غیر قابل جذب، برداشت نخ تقریبا ۷ تا ۱۰ روز بعد از جراحی ستون فقرات انجام خواهد شد. در صورت استحمام، توصیه می شود محل زخم حتما با حوله ای تمیز خشک، و روی آن با چند تا گاز استریل خشک پوشانده شود.

۲- حرکت

حرکت شاید مهمترین دغدغه بیمار بعد از جراحی ستون فقرات باشد.

بیمار باید بداند حداقل ۶ هفته ترمیم کامل کلیه قسمت هایی که در حین عمل بریده شدند (از جمله عضله، لیگامان، استخوان، پوست، عروق و اعصاب) زمان می برد. در صورتی که جراح برای پایداری بیشتر ستون فقرات مجبور به استفاده از ابزارهای فلزی (تیتانیوم، پلاتین و غیره) شده باشد، ترمیم و اتصال کامل آن به استخوان بعضا تا ۶ ماه به طول می انجامد.

راه رفتن بیمار قبل از ترخیص از بیمارستان باید توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی یا خود جراح بررسی شود تا از توانایی راه رفتن، قدرت و تعادل مشکلی نداشته باشند.

بیمار پس از جراحی ستون فقرات باید از انجام حرکات تکراری و ناگهانی مثل حرکاتی چون خم شدن و دولا شدن، چرخش، بالارفتن از نردبان و بشین پا شو تا سه ماه جدا باید خودداری شود.

از بلند کردن اجسام سنگین تر از ۳٫۵ کیلوگرمی تا ۱٫۵ ماه باید اجتناب شود. بلند کردن اجسام از روی زمین بدون خم کردن کمر و فقط با خم کردن زانو باشد. همچنین باید دقت شود تا اشیاء ریز یا هر وسیله ای در کف منزل نباشد تا احتمال زمین خوردن افزایش نیابد.

۳- ورزش و تمرین

ورزش های ترکیبی بهترین نوع تمرینات هستند. باید توجه داشته باشید نوع تمرینات در ۱٫۵ تا ۳ ماه اول بسته به صلاحدید پزشک و روش جراحی ستون فقرات انجام شده متفاوت و قاعدتا سبک باید باشد. ورزش های بی هوازی مثل تمرینات تقویتی و کششی اندامها، ورزش های هوازی مثل پیاده روی روی سطح غیرشیبدار و آب درمانی بسیار مفید و بی خطر هستند.

از دراز نشست، پریدن، شیرجه زدن، لگد زدن و حرکات چرخشی باید به شدت پرهیز کرد. استفاده از دوچرخه متحرک و ثابت، اسکی فضایی، تردمیل و ورزش های پله ای نیز در یک تا سه ماه اول باید اجتناب کرد.

به طور کلی ورزش ها باید با تجویز پزشک صورت گیرند.

۴- استحمام

در سه ماه اول بعد از جراحی ستون فقرات استفاده از “وان” ممنوع است. پیشنهاد مناسب در این مدت استحمام به صورت نشسته روی صندلی و زیر دوش می باشد.

۵- تغذیه

یکی از عوامل موثر در بهبود و ترمیم تغذیه می باشد. مهم ترین مورد، دریافت پروتئین، ویتامین ها و کالری کافی از مواد غذایی در کنار اصلاح کم خونی می باشد.

۶- بریس یا ارتوز

استفاده از کمربند، گردنبند و یا پشت بند معمولا در جراحی ستون فقرات ساده، تا “دو هفته” کافی است. ولی در برخی عمل ها که چند مهره عمل شده اند یا از ابزارهای فلزی استفاده شده است مدت طولانی تری (تا سه ماه) نیاز خواهد بود.

۷- رانندگی

معمولا اجازه رانندگی از هفته چهارم بعد از جراحی ستون فقرات بلامانع است مگر اینکه در زمان استفاده از پدال ها بیمار دچار درد شود. بیمار باید دقت کند تا از نشستن طولانی مدت در ماشین پرهیز کند. توصیه می شود هر نیم تا یکساعت از ماشین بیرون بیاید و چند دقیقه ای پیاده راه برود.

۸- خوابیدن

خوابیدن بهتر است روی تشک خیلی نرم نباشد. پوزیشن خواب بسیار مهم است و بیمار باید مواظب باشد تا در حین خواب، نپیچد یا خیلی خم نشود (پوزشن جنینی) و دمر نخوابد.

۹- نشستن

در ۱ ماه اول بعد از جراحی ستون فقرات باید از نشستن طولانی مدت بیش از ۳۰ دقیقه پرهیز کرد. هنگام نشستن حتما باید تکیه گاه باشد تا ستون فقرات به آن تکیه کند. ترجیحا از پشتی نباید استفاده کرد.

۱۰- داروها

در ۶ ماه اول جراحی ستون فقرات ترجیحا بهتر است از داروی استروئید (کورتون) و ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) مثل ایبوپروفن و ایندومتاسین و غیره استفاده نشود. تجویز استامینوفن و داروهای نارکوتیک برای درد مناسبترند.

۱۱- ویزیت مجدد

بعد از عمل جراحی ستون فقرات، بیمار باید توسط جراح و متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ویزیت های مکرر تا ۶ ماه داشته باشند تا جراح از نظر وضعیت عمل  و فیزیوتراپ از نظر توانبخشی دستورات لازم را بدهند.

۱۲- سیگار کشیدن

در ۶ ماه اول به علت اهمیت استخوان سازی در محل عمل، باید از سیگار کشیدن توسط بیمار (اولیه) و اطرافیان (ثانویه) پرهیز شود. چون سیگار یکی از عوامل کاهش تراکم استخوان می باشد.

۱۳- تغییرات وزن

افزایش وزن به علت کم تحرکی و دریافت کالری بیش از حد و کاهش وزن به علت سوء تغذیه می توانند رخ دهند و از هر دوی این موارد باید اجتناب شود چون هر دو مورد باعث تغییر نتایج عمل و تاخیر در ترمیم می شوند. در بیمارانی که قبل از عمل چاق هستند، بعد از عمل باید برنامه تمرینی و غذایی مناسبی داشته باشند.

منبع: dr-fateh.ir

 

مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات
5 (100%) 1 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید