کمبود ویتامین D را چگونه تشخیص دهیم؟

ویتامین D برای استحکام استخوان ها از نوزادی تا پیری لازم است. این ویتامین به جذب کلسیم از غذا کمک می کند. در افراد مسن تر کمبود ویتامین D و کلسیم عامل شکنندگی و شکستگی در استخوانها است.

گردآوری- نبض ما

ویتامین D در انسان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، مواد غذایی و مکمل ها به دست می آید این ویتامین به صورت بیولوژیک بی اثر است و تحت دو واکنش هیدروکسیلی در بدن فعال می شوند.

Calcitriol سبب جذب کلسیم و فسفر از مواد غذایی در روده و باز جذب کلسیم در کلیه ها می شود و سبب افزایش جریان کلسیم در جریان خون می شود. این ویتامین برای جذب طبیعی مواد معدنی در استخوان و جلوگیری از تشنج هیپوکلسمی ضروری است. تشنج هیپوکلسمی یک وضعیت کلسیم پایین، که در آن بیمار رفلکس عصبی بیش از حد فعال، اسپاسم دست ها و پاها، گرفتگی و اسپاسم (حنجره) دارد کلسیتریول نیز نقش کلیدی در حفظ بسیاری از سیستم های بدن ایفا می کند.

نشانه های کمبود ویتامین D در اطفال و کودکان

اسپاسم عضلانی، سیروز و مشکلات تنفسی در اطفال. البته این نشانه ها مربوط به کمبود کلسیم است که در نتیجه ی کمبود ویتامین D ایجاد می شود.

نرمی استخوان ، پرانتزی شدن پاها ، درد استخوان به ویژه در ناحیه ی پاها، درد ماهیچه و ضعف عضلانی در کودکان، که با نام راشیتیسم شناخته می شود.

رشد بدنی کم. قد بیشتر از وزن تحت تاثیر کمبود این ویتامین است. در این حالت ممکن است کودک برای شروع به راه رفتن تمایلی نداشته باشد.

تأخیر در دندان درآوردن اطفال

آمادگی ابتلا به عفونت

کج خلقی

در راشیتسیم شدید، کلسیم خون بسیار پایین می آید که سبب اسپاسم ماهیچه ای و مشکلات تنفسی می شود. مشکلات تنفسی ممکن است به دلیل ضعف عضلات تنفسی و نرمی استخوان    های قفسه سینه باشد.

در موارد نادر سبب ضعف ماهیچه های قلب می شود.

نشانه های کمبود در بزرگسالان

خستگی عمومی بدن، دردهای مبهم و کلی که البته نشانه ی خاص این مورد نیست.

ضعف ماهیچه ای

درد استخوانی در اثر فشار ناچیز (بیشتر در ساق پا و دنده ها)

درمان کمبود ویتامین D

درمان کمبود ویتامین D مصرف آن است.  ویتامین D را می توان بصورت خوراکی و یا تزریقی مصرف کرد. ویتامین D در بدن ذخیره می شود. تزریق یک آمپول آن می تواند نیاز بدن را تقریبا تا شش ماه تامین کند.

در مصرف ویتامین D توجه به موارد زیر ضروری است

اگر از دیگوکسین و یا داروهای ادرار آور تیازیدی استفاده می کنید مراقب باشید ویتامین D را بیش از اندازه مصرف نکنید

اگر سنگ کلیه و یا دیگر بیماری های کلیوی و یا بیماری کبدی و یا هورمونی دارید قبل از مصرف ویتامین D آن را به پزشک خود اطلاع دهید

کسانی که کلسیم خون بالایی دارند و یا افراد سرطانی نباید ویتامین D مصرف کنند

اگر کربامازپین، پریمیدون، باربیتورات و یا بعضی داروهای ضد ایدز مصرف میکنید نیاز شما به ویتامین D بیشتر از افراد دیگر است

اگر ویتامین D زیاد مصرف شود ممکن است علائم مسمومیت با آن ایجاد گردد که مهمترین آن افزایش سطح کلسیم خون و بروز علائمی مانند تشنگی، ادرار زیاد، تهوع و استفراغ، گیجی و سردرد است.

علائم کمبود ویتامین D در بسیاری اوقات مبهم و غیر اختصاصی است و به همین علت در بسیاری اوقات دیر تشخیص داده می شود. در حال حاضر میزان ویتامین D طبیعی موجود در غذاها پائین بوده و حتی غذاهای تقویتی نیزویتامین مورد نیاز بدن را تامین نمی کنند. چگونه می توانیم کمبود ویتامین D را تشخیص دهیم؟در این ویدیوی آموزشی با نبض ما همراه باشید.

کمبود ویتامین D را چگونه تشخیص دهیم؟
3.3 (66.67%) 3 رای

ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی