دیابت در سکوی صعود

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی و فدراسیون دیابت، بیش از ۴۰۰ ملیون نفر در سال گذشته مبتلا به دیابت بوده اند که پیش بینی می شود این آمار در سال ۲۰۴۰ به نیم میلیارد نفر برسد.

به گزارش نبض ما به نقل از باشگاه خبرنگاران، کامران نیکو سخن، متخصص دیابت و مدیر عامل انجمن دیابت در همایش سلامت و زندگی با موضوع دیابت که عصر امروز برگزار شد، با بیان این خبر گفت: با توجه به این که شعار امسال سازمان بهداشت جهانی غلبه بر دیابت است و همچنین به دلیل نزدیکی به ۲۳ آبان که  به مناسبت زاد روز کاشف انسلین روز جهانی دیابت نام گذاری شده و همچنین با توجه به اهمیت فراوان این بیماری این همایش با همکاری انجمن دیابت برگزار شده است.

وی افزود: همگام با افزایش بیماری دیابت سن ابتلا به دیابت نیز کاهش یافته است و بسیاری از کودکان و نوجوانان در سال های اخیر دچار این بیماری شده اند.

مدیر عامل انجمن دیابت عامل افزایش دیابت و کاهش سن ابتلا به دیابت را کم تحرکی، ترویج تغذیه نامناسب و افزایش استرس دانست و بیان کرد: از آن جایی که این بیماری علائم مشخصی ندارد، هدف انجمن دیابت غربالگری مبتلایان در مراحل اولیه بیماری و آغاز درمان است.

نیکو سخن اظهار داشت: افرادی که داری سابقه خانوادگی، فشار و چربی خون بالا هستند و همچنین مادرانی که نوزادان درشت به دنیا می آورند و به ویژه مصرف کنندگان دخانیات بیش از سایر افراد در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند و توصیه می شود قند خون این افراد به طور سالیانه آزمایش شود.

وی عنوان کرد: هدف دیگر انجمن دیابت غربالگری عوارض این بیماری است، چرا که اگر مبتلایان به دیابت عوارض آن را کنترل نکنند دچار مشکلات چشمی، اختلالات قلبی، قطعی پا و مشکلات کلیوی شوند و باید به طور مرتب این عوارض بررسی شوند.

نیکو سخن یاد آورشد: این همایش با ۴ محور شناسایی دیابت، مسائل تغذیه مبتلایان، ورزش و تاثیر آن بر دیابت و بررسی روان شناختی افراد دیابتی برگزار می شود.

سروش کشاورز مجری و یکی از اعضای کادر اجرایی  همایش در خصوص این کنفرانس بیان کرد: همایش های سلامت و زندگی از سال ۹۱ تا کنون به صورت ماهانه برگزار می شود و این کنفرانس که چهل و سومین همایش آن است  در آستانه روز جهانی دیابت با این موضوع و با همکاری انجمن دیابت برگزار شده است.

ورزش بهترین راه مقابله با دیابت

محمد حسبی متخصص پزشکی ورزشی نیز در همایش سلامت و زندگی با موضوع دیابت گفت: بیماری دیابت ۲ نوع دارد، که در نوع دوم آن پاسخ دهی سلول ها نسبت به هورمون های انسولین کاهش پیدا می کند و با انجام حرکات ورزشی می توان حساسیت این سلول ها به انسولین را کاهش و قند خون را کنترل کرد.

حسبی ادامه داد: بیماران مبتلا به دیابت نوع یک مشکل ترشح انسلین دارند و انجام حرکات ورزشی می تواند عملکردی شبیه انسلین داشته باشد و نیاز بدن به این هورمون را کاهش دهد.

وی ضمن اشاره به اینکه ورزش های هوازی مؤثرترین راه کنترل قند خون هستند، اظهار داشت: انجام تمرینات مقاومتی برای حفظ آمادگی بدن، انجام ورزش های عضلانی جهت انعطاف پذیری و افزایش دامنه حرکتی مفاصل و همچنین تمرین های تعادلی برای پیشگیری از خطر زمین خوردن بیماران دیابتی بسیار مفید هستند.

شفاهی یکی از اعضای کمپین ۹۰ دقیقه بدون سیگار  نقش ورزش را در مقابله با بیماری دیابت بسیار موثر دانست و اذعان داشت: از آنجا که کشیدن سیگار و دخانیات یکی از عوامل اصلی ابتلا به دیابت و بسیاری از بیماری هاست، سعی شده در کمپین ۹۰ دقیقه بدون سیگار با استفاده از نقش ورزش و محبوبیت ورزش فوتبال برای جلوگیری از مصرف سیگار و سایر دخانیات فرهنگ سازی شود.

استرس از عوامل اصلی ابتلا به دیابت

محمد قهرمانی، روان شناس و مدرس انجمن دیابت ایران ضمن تاکید به این موضوع که استرس یکی از عوامل اصلی ابتلا به دیابت است،‌ گفت: استرس به معنی هرگونه فشار دورنی و بیرونی به فرد است و مبتلایان به دیابت استرس هایی نظیر اضطراب مصرف دارو، ترس از برخورد اطرفیان و استرس عوارض این بیماری را تجربه می کنند.

قهرمانی افزود: با تغییر در شیوه زندگی و عادت هایی نظیر انجام حرکات ورزشی، استفاده از مواد غذایی مناسب و پرهیز از مصرف غذاهای ناسالم و به خصوص اجتناب از کشیدن سیگار و سایر دخانیانات می توان با ابتلا به دیابت مقابله کرد. وی افزود: تغییر افکار نیز نقش مهمی در کاهش استرس و مقابله با ابتلا به دیابت دارد.

دیابت در سکوی صعود

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید