چگونه به دروغ گفتن عادت می کنیم؟

درک اینکه چرا برخی به تقلب و دروغ روی می آورند، امری پیچیده است و موضوع بسیاری از کتاب های متعدد روانشناسی و جامعه شناسی بوده است اما اکنون تحقیقاتی با تمرکز بر ناحیه ای خاص از مغز صورت گرفته که نشان می دهد دروغ نقش بیولوژیک دارد.

به گزارش نبض ما به نقل از سلامت آنلاین، «تالی شاروت» استادیار علوم اعصاب شناختی در دانشگاه کالج لندن، می گوید: «وقتی برای منافع شخصی خود به دروغ گفتن روی می آوریم، آمیگدال ما احساسی منفی تولید می کند که از طریق آن میزان آمادگی یا استعداد دروغگویی محدود می شود اما این واکنش اگر همچنان به دروغ گفتن ادامه دهیم محو می شود و با محو شدن بیشتر آن، دروغ های بزرگتر شکل می گیرند».

عادت به دروغ گفتن

شارلوت که یکی از نویسندگان مقاله منتشرشده در مجله Nature Neuroscience با عنوان «مغز انسان با بی صداقتی سازگار می شود» به شمار می رود، توضیح داده است که این واکنش در آمیگدال مغز مستعد بی اعتناشدن یا بی تفاوت بودن است و بر اساس همین تمایل به بی اعتنایی، دروغ گفتن آسان می شود.

3-7

این نتایج با جمع آوری هزاران نقشه از فعالیت مغز برای شناسایی بخش های مرتبط با احساسات و تمرکز محققان بر فعالیت آمیگدال، ناحیه ای واقع شده در لوب گیجگاهی مغز، به دست آمده است.

دانشمندانی که این تحقیق را پیش می بردند با استفاده از اسکنرهای تصویربرداری مغز، تغییرات آن را در حین دروغ گفتن شرکت کنندگان در تحقیق مورد بررسی قرار دادند.

آنها دریافتند وقتی شرکت کنندگان متوجه می شوند از راه دروغ گفتن به منافعی دست یافته اند تمایل شان به دروغ گفتن بیشتر می شود و ناحیه آمیگدال کمتر خود را درگیر احساسات می کند. در نبود واکنش های عاطفی (وجدانی) هم آرامش بیشتری برای دروغگویی بیشتر در فرد دروغگو برانگخته می شود.

kid-lying-to-mother

کاهش احساس منفی درباره دروغ گفتن

محققان گفته اند که دروغ های کوچک می تواند مغز را به سمت کاهش احساس منفی درباره دروغ و ناراستی ببرد و در را برای گفتن دروغ های بزرگتر باز کند. کسی که دروغ کوچکی می گوید ممکن است در ابتدا احساس ناخوشایندی داشته باشد اما پس از رسیدن به منافع آن، راحت تر این شیوه نادرست را ادامه می دهد و دیگر ترسی از بیصداقتی نخواهد داشت.

به گفته آنها، اگرچه عادت نقش موثری بر دروغ گفتن دارد، اما از سویی، آمیگدال با ادراک، حافظه و تعاملات اجتماعی هم مرتبط است و حساسیت نشان ندادن آن در برابر دروغ می تواند بر این موارد نیز اثرات منفی بگذارد.

چگونه به دروغ گفتن عادت می کنیم؟

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی