نبرد میان واکسن و عفونت ها


بدن انسان به خودي خود نيروي مقاومت و غلبه يافتن بر ميكروب ها را دارد . اين حالت را « مصونيت » مي نامند. اما در برخي از موارد بايد بدن را از خارج كمك كرد تا چنين مصونيتي را پيداكند.

واکسن چیست؟

در بسياري از بيماري هايي كه از ويروس پديد مي آيند، اگر انسان يك بار آن بيماري را بگيرد و خوب شود ديگر در برابر آن مصونيت پيدا مي كند. مثلاً آبله، سرخك و آبله مرغان از این جمله هستند. اما بيماري هاي ديگري مانند آنفولانزا ممكن است چند بار به سراغ انسان بيايند. پس براي رهايي از چنگ آن ها به طور مصنوعي در انسان مصونيت ايجاد مي كنند. بدين طريق كه ويروس ضعيف شده آن بيماري را به بدن تزريق كرده، انسان را دچار يك حالت خفيفي از آن بيماري مي نمايند. ولي چون اين بسيار ضعيف است، انسان به زودي بهبودي مي يابد و پس از بهبودي كامل براي يك مدت طولاني در برابر آن مرض، مصونيت مي يابد.

واكسن داراي ميكروب بيماري است كه البته آن را ضعيف و بي آزار ساخته اند. واكسن از پي تزريق در بدن انسان « پادزهر » درست مي كند كه با ويروس بيماري وارد نبرد شده و آن ها را خنثي مي كنند.

واکسیناسیون همگانی

واکسیناسیون اقدام بسیارمهم و با ارزشی است که بوسیله آن با هزینه کم می توان از ابتلاء به بیماری های عفونی جلوگیری کرد. با اجرای برنامه واکسیناسیون همگانی در جهان، شیوع بسیاری از بیماری های خطرناک دربین شیرخواران، کودکان و بالغین کاهش بارزی پیدا کرده است به طوریکه اکنون شیوع بیماریهای خطیری چون دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، سرخک و فلج کودکان با واکسیناسیون همگانی با موفقیت کنترل و در بسیاری از کشورها عملا به حداقل میزان خود رسیده است. یا بیماری ای مانند آبله که با واکسیناسیون همگانی و پیگیری جهانی ریشه کن شده است.

برای بیش از 20 بیماری انسان، اکنون واکسن تهیه شده است که تعدادی ازآنها بطور همگانی و بقیه در شرایط خاصی، مورد استفاده قرار می گیرند. تصمیم برای تهیه و استفاده از واکسن جهت یک بیماری براساس نتیجه موازنه دو موضوع، یکی میزان احتیاج به واکسن و دیگری خطرات و عوارض ناشی از آن گرفته می شود.

برای آشنایی بیشتر با واکسیناسیون و مقابله آن با عفونت، با این ویدیوی آموزشی همراه نبض ما باشید.

نبرد میان واکسن و عفونت ها

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی