آیا آنفلوآنزا را می شناسید؟

ویروس آنفلوآنزا بیماری واگیرداری است که با سرفه و عطسه کردن منتشر می شود. این بیماری باعث عفونت حاد دستگاه تنفسی شده و معمولا با سردرد ناگهانی، درد ماهیچه، تب و ضعف و بی‌حالی شدید نمایان می‌شود.

ویروس آنفلوآنزای اسپانیایی در سال ۱۹۱۸ شیوع پیدا کرد و عامل مرگ بیش از ۴۰ درصد از سربازان آمریکایی بود. همچنین آنفلوآنزای آسیایی در سال ۱۹۵۸، و آنفلوآنزای هنگ کنگی در سال ۱۹۶۸ نیز در کنار آن در مجموع بیش از یک میلیون مرگ را سبب شده اند. تا امروز آمار مرگ و میر یک سیر نزولی را طی کرده است. به این صورت که در آغاز فعالیت این ویروس مرگ های دسته جمعی در یکسال گزارش شده است اما به مرور کاهش یافت. امروزه گونه های جدیدتر این ویروس مانند آنفلوآنزای پرندگان یا آنفلوآنزای خوکی نیز ظهور کرده اند.

 این بیماری زمانی حالت همه گیری (اپیدمی) پیدا می کند، که تغییرات جزئی در خصوصیات ویروس ایجاد شود، به صورتی که بیشتر افراد نسبت به آن آسیب پذیر شوند. همه گیری جهانی (پاندمی) زمانی اتفاق می افتد که تغییرات عمده در ویروس ایجاد می شود، و در این حالت بیماری می تواند مرگ های بسیاری را سبب شود.

 سه نوع ویروس آنفلوآنزا وجود دارد. آنفلوآنزای نوع A و B و C، آنفلوآنزای A احتمال همه گیری بیشتری دارد. این ویروس ها معمولاً از طریق هوا یا عطسه گسترش می یابند و باور بر این است که این روش در فواصل نسبتاً کوتاه رخ می دهد. همچنین توسط تماس با سطوح آلوده به ویروس و سپس تماس دست با چشم یا دهان نیز ممکن است منتقل شود. همچنین فرد پیش از بیماری یا در طی مدت زمانی که بیمار است می تواند سبب آلوده شدن دیگران شود.

 علائم ویروس آنفلوآنزا

علائم ویروس آنفلوآنزا در ۱تا ۳ روز بعد از عفونت با ویروس، در شخص ظاهر می شود که شامل:

۱- تب و لرز و عرق کردن

۲- گلو درد

۳- ضعف

۴- سردرد و درد عمومی عضلات و مفاصل بدن (ساق پا و کمر)

۵- سرفه های بدون خلط که بعد ممکن است شدت بیشتری پیدا کند و خلط دار شود.

 آنفلوآنزا سرماخوردگی نیست!

ویروس آنفلوآنزا یک سرماخوردگی شدید نیست. آنفلوآنزای بیماری جداگانه ای است که ویروس جداگانه ای آن را به وجود می آورد.

۱- نشانه های سرماخوردگی معمولا یک تا دو روز طول می کشد، در حالی که علائم  آنفلوآنزا ممکن است تا یک هفته طول بکشد.

۲- ویروس آنفلوآنزا تب بالا ایجاد می کند و در مقابل سرماخوردگی معمولا تب خفیفی را سبب می شود.

۳- دردهای عضلانی و حملات لرز در آنفلوآنزا رخ می دهد، اما در سرما خوردگی چنین علائمی وجود ندارد.

۴- سرما خوردگی سبب آب ریزش بینی می شود، در حالیکه شروع ویروس آنفلوآنزا معمولا با احساس خشکی در بینی و گلو همراه است.

دردهای گوارشی را با آنفلوآنرا اشتباه نگیرید!

حتما شنیده اید که افرادی ادعا کرده اند به خاطر ابتلا به آنفلوآنزای شکمی دچار اسهال، حالت تهوع و در کل ناراحتی هایی در دستگاه گوارشی خود شده اند، این در حالی است که آنفلوآنزا همانطور که پیشتر گفته شد، یک بیماری تنفسی است که ریه ها و مجاری تنفسی را درگیر می کند نه سیستم گوارشی. البته علائم یاد شده از قبیل اسهال ممکن است که گاهی اوقات به خاطر ابتلای فرد به ویروس آنفلوآنزا ایجاد شوند اما از پیامدهای اصلی آن به شمار نمی روند. این مشکلات معمولا به خاطر طیف گسترده ای از ویروس های دیگر، عفونت های باکتریایی و حتی انگل ها بروز می کنند و در اغلب موارد هم به دلیل بیماری های ناشی از آلودگی های غذایی به وجود می آیند. به عبارتی دیگر، مسمویت غذایی درست به اندازه آنفلوآنزا رایج است و می تواند به همان میزان خطرناک باشد.

هر تبی، نشانه آنفلوآنزا نیست!

اغلب مردم تفاوت ویروس آنفلوآنزا و تب معده را نمی دانند. تب ناشی از آنفلوآنزا بوسیله ویروس ایجاد می شود و مشکلات تنفسی رخ می دهد اما تب معده بوسیله ویروس و در اثر مصرف غذاهای فاسد و آلوده، عوارض برخی داروها و دیگر بیماری ها به وجود می آید و دستگاه گوارشی را تحت تاثیر قرار می دهد.

تب معده دارای علائمی مانند اسهال، تب، دل درد، خستگی و تهوع است. این بیماری نیز با آنتی بیوتیک درمان نمی شود. اما بهترین درمان، جلوگیری از کم آبی بدن است. اگر تهوع دارید، بهتر است ۱۵ دقیقه صبر کنید تا معده شما استراحت کند و آرام بگیرد. بعد آب و یا مایعات دارای الکترولیت مثل محلول او آر اس را هر ۵ تا ۱۰ دقیقه یک بار مصرف کنید تا از پر شدن معده و ایجاد حالت تهوع جلوگیری کنید. بعد از چند ساعت که مایعات نوشیدید، بیسکوییت، نان تست شده و برنج را امتحان کنید. از مصرف مواد چرب و یا تند دوری کنید، زیرا ممکن است حال شما را بدتر کنند. کودکان هم باید از نوشیدن آبمیوه های صنعتی و نوشابه دوری کنند تا حالشان بدتر نشود.

 عوارض وخیم آنفلوآنزا

از جمله عوارض ویروس آنفلوآنزا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- ذات الریه ثانوی باکتریایی:

این عارضه زمانی اتفاق می افتد که باکتری به ریه هجوم می برد. علائم ذات  الریه شامل تنگی نفس، خلط سینه زرد و سبز، درد قفسه سینه و تب بالا است. گرچه این عارضه ممکن است باعث مرگ شود اما به مرگباری ذات الریه اولیه ناشی از آنفلوآنزا نیست.

۲- ذات الریه ناشی از خود آنفلوآنزا: بیماری خطرناکی است و اکثر اوقات باعث مرگ می شود، علائم آن شامل سختی تنفس و کبودی پوست (سیانوز) است.

۳- التهاب مغز یا قلب: ممکن است در دوره ی بهبودی از ویروس آنفلوآنزا اتفاق بیفتد.

۴- سندروم رای: این نشانه ها به التهاب مغز و تخریب کبد می انجامد و در  ۱۰ تا ۴۰ درصد موارد کشنده است. کودکان زیر ۱۶ سال هرگز نباید آسپیرین و یا داروهای حاوی آسپیرین مصرف کنند، چرا که آسپیرین خطر بروز سندروم رای راافزایش می دهد.

 

 

آیا آنفلوآنزا را می شناسید؟

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

دکتر حسین نجفی

متخصص قلب و عروق

دکتر فریبا هندسی

متخصص فشارخون

دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی و درد

دکتر مهرداد فلاح

متخصص دندانپزشکی

ممکن است شما دوست داشته باشید